Gdy na świecie pojawia się mały człowiek rodzice stają przed zadaniem skompletowania wyprawki. Zazwyczaj jeszcze przez narodzinami gromadzimy potrzebne ubranka i akcesoria. Aż w pewnym momencie przychodzi czas na zakup pierwszych zabawek. Sprawa wcale nie jest prosta, bo przecież noworodek nie będzie bawił się lalką ani konikiem na biegunach. Jakie zabawki dla noworodka zatem wybrać?
Po co noworodkowi zabawki?
Nowonarodzone dziecko większość swojego czasu spędza śpiąc, ma tylko przerwy na karmienie i przewijanie oraz krótkie chwile na obserwację otoczenia. Taki maluszek nie wykazuje jeszcze zainteresowania zabawkami, ale to nie oznacza, że ich nie potrzebuje. Wielu rodziców doświadczyło zapewne sytuacji, gdzie mimo wyraźnego zmęczenia niemowlę nie mogło zasnąć. Mimo tego, że rodzic dwoi i się i troi – nosi, buja i śpiewa – dziecko wciąż nie potrafi się wyciszyć i zapaść w sen. Wówczas zbawienną może okazać się zabawka emitująca kojące dźwięki: szumy, odgłosy natury czy melodyjki – tzw. szumiś. Jest to wspaniały pomysł na pierwszą zabawkę dla maluszka, ponieważ większość dzieci prędzej czy później będzie miało problem z zaśnięciem. Emitowane przez zabawkę dźwięki kojarzą się maluszkowi z dźwiękami, jakie słyszał w brzuchu mamy, dlatego pozwalają się mu odprężyć i uspokoić.
Niewątpliwą zaletą takiej zabawki dla niemowląt jest również to, że tłumi ona dźwięki z zewnątrz, dlatego minimalizuje ryzyko obudzenia już śpiącego malucha. Nie straszny nam wówczas uliczny gwar czy starsze rodzeństwo bawiące się w sąsiednim pomieszczeniu. Podobne zastosowanie ma karuzela umieszczana w łóżeczku albo karuzela mobilna (można ją postawić na płaskiej powierzchni obok maluszka). Oprócz dźwięków z karuzeli wydobywają się świetlne iluminacje, które z pewnością zainteresują kilkumiesięcznego niemowlaka. Poza tym same obiekty kręcące się na karuzeli potrafią na długi czas przyciągnąć jego uwagę.
Jaka zabawka dla kilkumiesięcznego niemowlaka?
Etap, w którym maluch praktycznie tylko je i śpi dość szybko mija, a my obserwujemy jak nasze dziecko wodzi za nami wzrokiem lub skupia się na kolorowych akcentach znajdujących się w pomieszczeniu. Jest to sygnał, że można wprowadzić w jego świat zabawki, które nieco zbliżą go do zrozumienia otoczenia. Początkowo warto sięgnąć po zabawki w kontrastowych kolorach np. książeczki kontrastowe, które będziemy pokazywać maluchowi. Kilkumiesięczne niemowlę dostrzega coraz więcej barw i kształtów, a także zaczyna wyłapywać dźwięki z otoczenia. Jest to znak, że możemy spróbować wprowadzać w świat malucha zabawki sensoryczne.
Mają one na celu rozwijać zmysły dziecka w sposób skoordynowany z jego aktualnymi umiejętnościami – czyli dopasowujemy zabawkę do wieku i umiejętności maluszka. Początkowo dobrze sprawdzą się grzechotki i piłeczki sensoryczne. Z kolei aby umilić malcowi czas spędzony w gondoli wózka warto umieścić na budce wiszącą maskotkę lub karuzelę podróżną. Bez względu na to, na jaką zabawkę się zdecydujemy pamiętajmy o kilku zasadach:
- dostosowanie zabawki do wieku dziecka – informacja o minimalnym wieku dziecka widnieje na opakowaniu, należy jej bezwzględnie przestrzegać zwłaszcza u najmłodszych dzieci;
- dostosowanie zabawki do umiejętności maluszka – nawet jeśli zabawka jest wiekowo dopasowana do dziecka, nie musi oznaczać, że maluch jest na nią gotowy. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a poza tym – jak każdy człowiek – w danym momencie może przejawiać różne zainteresowania;
- odpowiednia jakość zabawki – każdy producent powinien posiadać odpowiednie atesty o dopuszczeniu przedmiotu do kontaktu z dziećmi. Informacja o nich również znajduje się na opakowaniu.